23 Fevral, 2026, 6 Ramazon, 1447
Muslima ayolning ilmiy ishlari xalqaro e'tirofga sazovor bo'ldi
17.09.2020   2005   1 min.
Kelib chiqishi jazoirlik bo'lgan Kvebek universiteti talabasi Linda Alian xalqaro e'tirofga sazovor bo'lgan komp'yuter tizimi xavfsizligining yangi modelini ishlab chiqdi.
Islam.ru xabariga ko'ra, magistr darajasini olish doirasida Linda har qanday komp'yuter tizimiga kirish nazoratni ta'minlaydigan xavfsizlikning yangi modelini ishlab chiqish uddasidan chiqdi. Bu hijobdagi talabaning birinchi bunday yutug'i emas. Avvalroq, uning Science Direct platformasida chop etilgan ilmiy maqolasi tarmoqlar va kommunikatsiyalarning kelgusi rivojlanishi bo'yicha o'n to'rtinchi xalqaro konferentsiya mukofoti bilan taqdirlandi. Uning ishi Springer Journal of Ambient Intelligence va Humanized Computing xalqaro ilmiy jurnallarda ham chop etildi.
HoBAC abbreviaturasi ostidagi model' har qanday komp'yuter tizimining raqamli aktivlarini ruxsatsiz kirishdan himoya qilish imkonini beradi.
22.02.2026   4462   1 min.