O‘zbekistonlik quruvchilar Chechenistonda Buxoro uslubida masjid qurishmoqda
22.06.2020   2425   1 min.
Checheniston Respublikasi Prezidenti Ramzan Qodirov Oysxara qishlog‘ida masjid qurilishi bilan tanishdi. To‘rt gektar maydondagi bu yerda besh ming kishilik eng katta va ko‘rkam masjidlardan biri qurilmoqda. Grozny.tv xabariga ko‘ra, mintaqa rahbari bu haqda VKdagi sahifasida ma’lum qildi.
"Yaqinda yana bir chiroyli masjid ochamiz. Checheniston Respublikasining birinchi Prezidenti, Rossiya qahramoni Ahmad-Hoji Qodirovning nabirasi Abdulloh bilan Chechenistonning Gudermes tumanidagi Oysxara qishlog‘iga tashrif buyurdim. To‘rt gektar maydonda bu yerda besh ming kishilik eng katta va ko‘rkam masjidlardan biri qurilmoqda. Allohning uyiga 1932 yilda diniy ilm tarqatish va bolalarga Qur’oni Karimni o‘rgatgani uchun sudlangan sevimli bobom Abdulhamidning ukasi Sulim Qodirov nomi beriladi. U 14 uzoq yilni GULAG lagerlarida o‘tkazdi", - deyiladi matnda.
Ayni paytda mazkur inshootda ichki va tashqi pardozlash ishlari, shuningdek, atrofni obodonlashtirish ishlari olib borilib, obodonlashtirish rejalashtirilgan. O‘zbekistonlik mutaxassislar Buxoro uslubida masjid qurishmoqda.
Ramzan Qodirov Checheniston Respublikasi rahbari maslahatchisi Amruddi Edilgiriyevga vazifalarni oliy darajada bajargani uchun o‘z minnatdorchiligini bildirdi. Shuningdek, yangi masjid nafaqat Gudermes tumani, balki butun respublikaning ko‘rki bo‘lib qolishiga ishonch bildirdi.
21.02.2026   5971   1 min.