Avval, O‘zbekiston musulmonlari idorasi raisi, muftiy Usmonxon Alimov Islom olami uyushmasi Oliy kengashining 43-sessiyasida ishtirok etish uchun Saudiya Arabistoniga jo‘nab ketgani haqida xabar qilgan edik.
Bugun 18 oktyabr, payshanba kuni Makkai mukarrama shahrida Uyushma Oliy kengashining 43-sessiyasi o‘z ishini boshladi.
An’anaga muvofiq, sessiya Qur’oni karim tilovati bilan boshlandi. Shundan so‘ng Saudiya Arabistoni bosh muftiysi Shayx Abdulaziz ibn Abdulloh Oli Shayx anjuman ishtirokchilarini qutlab, Uyushmaning navbatdagi 43-sessiyasi ishiga muvaffaqiyat tiladi.
Ushbu anjumanda dunyodagi nufuzli ulamolar, kengash a’zolari, shu jumladan, O‘zbekiston musulmonlari idorasi raisi, muftiy Usmonxon Alimov hazratlari ham ishtirok etmoqdalar. Bugun anjuman ishida Suriya, Iroq, Filippin davlatlarida tinchlik va osoyishtalikni ta’minlashga oid masalalar ko‘rib chiqiladi. Shuningdek, Uyushma Oliy kengashining bir yillik hisoboti ham taqdim etiladi.
Anjumanda muhokama qilinayotgan masalalar haqida saytimizda batafsil yoritib boramiz.