03 Aprel, 2025, 5 Shavvol, 1446
Qur’onni 12 soatda xatm qilgan 12-qoriya
18.03.2025   5439   1 min.
Toshkent islom institutining 3-kurs qoriyasi Robiyaxon Muzaffarxonova 30 pora Qur’oni karimni bir kunda, 12 soat davomida yoddan o‘qib berdi.
Qur’oni karimni o‘qish jarayonini “Qur’on ilmlari” kafedrasi o‘qituvchilari Jahongir qori Ne’matov, Ahmadxon qori Rashidov, Valixon qori Azimboyev, Abdulbosit qori Qobilov, Robiya Najmiddinova va boshqa ustoz hamda talabalar kuzatib borishdi.
Toshkent islom instituti rektori, tarix fanlari nomzodi Uyg‘un domla G‘ofurov mazkur natijani e’tirof etib, ustozlarga g‘ayrat va shijoat tiladi. Qur’oni karimni 12 soatda yoddan o‘qib xatm qilgan Robiyaxon Muzaffarxonova noutbuk va esdalik sovg‘alari bilan taqdirlandi.
Ta’kidlash joizki, “Qur’on ilmlari” kafedrasi ustozlarining mehnati natijasida Toshkent Islom institutida Qur’oni karimni bir kunda to‘liq yoddan o‘qib berish an’anaga aylandi. Bugunga qadar bunday yutuqqa erishgan qoriya talabalar soni 12 nafarga yetdi.
Qur’onni 12 soatda xatm qilgan 12-qoriya Qur’onni 12 soatda xatm qilgan 12-qoriya Qur’onni 12 soatda xatm qilgan 12-qoriya Qur’onni 12 soatda xatm qilgan 12-qoriya
Janubiy Koreyadagi vatandoshlar Ramazon hayitini keng nishonladi
01.04.2025   2714   2 min.
Kecha dunyoning turli mamlakatlarida bo‘lgani kabi, Koreya Respublikasida ham Ramazon hayiti keng nishonlandi, deb xabar qilmoqda "Dunyo" AA muxbiri.
Xususan, Janubiy Koreyada vaqtincha ishlayotgan va ta’lim olayotgan vatandoshlarimiz ham ushbu bayram ko‘tarinki ruhda kutib oldilar.
Bundan tashqari, muborak Ramazon oyi munosabati bilan Janubiy Koreyada bo‘lib turgan vatandoshlarimiz bilan diniy-ma’rifiy suhbatlar o‘tkazish maqsadida O‘zbekiston Musulmonlari idorasi rasmiy vakillari bir oy davomida ushbu mamlakatda bo‘ldi.
Mamlakatimiz elchixonasi tashabbusi bilan amalga oshirilgan ushbu tashrif doirasida imomlarimiz ishtirokida Janubiy Koreyadagi fuqarolarimiz zich yashaydigan shaharlarda "Ramazon-2025" ilmiy-ma’rifiy tadbirlari o‘tkazildi.
31 mart yurtdoshlarimiz eng ko‘p yashaydigan Mokpo, Tegu va Chondju kabi shaharlarda imomlarimiz bilan birgalikda Ramazon hayiti namozi o‘qildi.
Ma’ruzalar davomida O‘zbekiston Prezidentining xalqimizga Ramazon hayiti munosabati bilan yo‘llagan tabrigining  mazmun-mohiyati va ahamiyati haqida so‘zlab berildi.
Ayniqsa, mamlakatimiz rahbari tabrigidagi "Mana shu shukuhli ayyomda chet ellarda ona yurtga sadoqat tuyg‘usi bilan yashayotgan vatandoshlarimizni ham Ramazon hayiti bilan chin dildan qutlab, ularga ezgu tilaklarimizni izhor etamiz", degan fikrlar alohida urg‘ulandi.
Vatandoshlar yurtimizda hukm surayotgan tinchlik va osoyishtalik, hukumatimiz tomonidan xorijda istiqomat qilayotgan fuqarolarga qaratilayotgan e’tibor va jonajon O‘zbekistonimiz tinchligi, xalqimiz farovonligini Yaratgandan so‘rab duo qildilar.