Нишонга урилган гаплар: “Ким Аллоҳдан қўрқса, Аллоҳ ўша бандасидан ҳамма нарсани қўрқадиган қилиб қўяди”
Қуйида келтириладиган ҳадис, фикрлар ва ҳикматлар сайтлардан ва ижтимоий тармоқлардаги турли саҳифалардан олиб таржима қилинган.
Расулуллоҳ соллаллоҳу алайҳи васаллам дедилар:
«Беш нарсадан олдин беш нарсани ғанимат бил:
Қаришингдан олдин ёшлигингни;
Касал бўлишингдан олдин соғлиғингни;
Камбағал бўлишингдан олдин бойлигингни;
Банд бўлишингдан олдин бўшлигингни;
Вафотингдан олдин ҳаётингни».
Иймон энг буюк неъмат. Иймонли ҳолда яшаш энг буюк ҳаёт. Иймонли ҳолда ўлиш энг бахтли ҳолда ўлишдир. Аммо иймонли ҳолда ўлиш учун иймони тақозо қилган тарзда яшаган бўлиш керак.
Қалбдан чиққан нарса қалбларни тешиб ўтади. Тил учида айтилган сўз эса, қулоқдан нарига ўта олмайди.
Ҳасан Басрий раҳимаҳуллоҳ
Ким Аллоҳдан қўрқса, Аллоҳ ўша бандасидан ҳамма нарсани қўрқадиган қилиб қўяди.
Мўмина аёлнинг пардози
Бир мўмина аёлдан пардозланиш учун нималардан фойдаланиши ҳақида сўрадим. Қуйидагича жавоб берди:
«Ростгўйликни лабим учун, Қуръонни овозим учун, раҳм-шафқатни кўзим учун, эҳсонни қўлим учун, истиқоматни барча аъзоларим учун, Аллоҳга ихлос қилишни қалбим учун ишлатаман».
Ажиб одамлар орасида яшаяпмиз.
Бировнинг ҳақидан қўрқмайдиган кимса омонатдорлик ҳақида гапирса!
Хоин кимса хиёнатнинг зарарлари ҳақида гапирса!
Қўрқоқлар шижоат ҳақида асарлар ёзиб, шеърлар битса!
Ўғри, порахўр, судхўрлар ҳалоллик ҳақида ваъз ўқиса!
Беҳаё, ярим-ялонғоч, бетгачопар аёл-қизлар иффат, уят, ибо, мулойимлик ҳақида гапирса!
Золимлар адолат ҳақида насиҳат қилса!
Ташқи кўринишида, юриш-туришида, ҳаёт тарзида маънавият, зиёнинг асари йўқ кимса маънавий юксалиш, ахлоқий фазилатлар ҳақида нутқ қилса!
Инсонлар қилган ёмон ишинг сабабли ўтмишингдаги барча яхшиликларингни унутадилар.
Аллоҳ таоло чин тавбанг сабабли ўтмишингдаги барча ёмонликларингни кечиради.
«Ховатир роқия журнали»
Ким бир соатлик машаққатга бардош бермаса, бир умр жаҳолат хорлигида қолади.
Асмаъий
Болажоним, шараф, баъзилар ўйлаганидек, фақат жасадда бўлмайди. Балки шараф сўзларда, ваъдада, амалда, муҳаббатда ҳам бўлади.
“Тарих муҳрлаган сўзлар”
Муваффақиятли шахсга ҳужум қилиш ўрнига ундан-да муваффақиятлироқ бўлишга ҳаракат қил! Ҳасад билан ҳавас ўртасидаги фарқ шудир.
Интернет материалларидан тўплаб, таржима қилувчи