Сирдарё имом-хатибларининг иш тажрибаси оширилди
10.01.2025   19852   2 min.
Шу йил 9 январь куни Ўзбекистон мусулмонлари идораси ва Дин ишлари бўйича қўмита ҳамкорлигида ўтказиб келинаётган намунавий-амалий тадбирларнинг навбатдагиси Сирдарё туманида ўтказилди.
Мазкур тумандаги “Абу Бакр” масжидидаги йиғилишда Ўзбекистон мусулмонлари идораси раиси ўринбосари Зайниддин домла Эшонқулов бошчилигида Сирдарё вилоят вакиллиги ходимлари, туманлар бош имом-хатиблари ва тажрибали имом-хатиблардан иборат Ишчи гуруҳ тузилиб, улар ҳудуддаги 7 та масжид ва 21 та маҳаллага бириктирилди. Шунингдек, маҳаллалардаги “Ҳаж – 2024” зиёратчилари маънавий-маърифий тадбирларга жалб этилди.
Тадбир доирасида имом-хатиблар 105 та оилага, 21 та оилага, умумий ҳисобда 126 та оилага кириб, тарғибот ва амалий ёрдам ишларни олиб борди.
Хусусан, 38 та хонадонда ёт ғоялар таъсирига мойил бўлганлар билан суҳбатлашилиб, уларнинг тушунчалари тўғриланди. 19 оила бузилишининг олди олинди. Ногиронлиги бор, эҳтиёжманд ва табаррук ёшдаги қариялар яшайдиган 5 та оилага кириб совға-саломлар улашилди.
Шунингдек, ишчи гуруҳ аъзолари имом-хатиблар фаолиятини ўрганди. Жумладан, устав асосида иш юритиш, жамоани бошқариш, масжидни тоза ва озода сақлаш, унда қулай шароитлар ҳозирлаш каби жиҳатлар кўриб чиқилди. Натижада имом-хатиб бошчилигидаги масжидлар жамоасининг фаолиятига ижобий баҳо берилди.
Бундан ташқари, ишчи гуруҳ аъзолари ўзларига бириктирилган масжидларда пешин намозини адо қилиб, қавмга “Тинчлик неъмати”, “Шукроналик”, “Ўзаро ҳамжиҳатлик”, “Оила муқаддаслиги”, “Ҳусни хулқ”, “Қўшничилик одоблари”, “Мазҳабга эргашиш ва ёт ғоялар таъсиридан сақланиш” каби долзарб мавзулардаги маъруза қилишди. Уларда 1 300 нафардан ортиқ намозхон қамраб олинди.
Тадбир сўнгида Сирдарё тумани имом-хатибларининг маънавий-маърифий ва масжид бошқарувидаги фаолиятида кузатилган камчиликларни бартараф этиш юзасидан кўрсатма ва тавсиялар берилди.
Маълумот ўрнида Сирдарё вилояти имом-хатиблари фаолияти самарадорлигини оширишга қаратилган Ишчи гуруҳ фаолияти 2025 йилнинг 28 январь куни Ховос туманида ўтказилиши режа қилинди.
Сирдарё имом-хатибларининг иш тажрибаси оширилди Сирдарё имом-хатибларининг иш тажрибаси оширилди Сирдарё имом-хатибларининг иш тажрибаси оширилди Сирдарё имом-хатибларининг иш тажрибаси оширилди Сирдарё имом-хатибларининг иш тажрибаси оширилди Сирдарё имом-хатибларининг иш тажрибаси оширилди Сирдарё имом-хатибларининг иш тажрибаси оширилди Сирдарё имом-хатибларининг иш тажрибаси оширилди Сирдарё имом-хатибларининг иш тажрибаси оширилди Сирдарё имом-хатибларининг иш тажрибаси оширилди Сирдарё имом-хатибларининг иш тажрибаси оширилди Сирдарё имом-хатибларининг иш тажрибаси оширилди Сирдарё имом-хатибларининг иш тажрибаси оширилди Сирдарё имом-хатибларининг иш тажрибаси оширилди Сирдарё имом-хатибларининг иш тажрибаси оширилди Сирдарё имом-хатибларининг иш тажрибаси оширилди Сирдарё имом-хатибларининг иш тажрибаси оширилди Сирдарё имом-хатибларининг иш тажрибаси оширилди Сирдарё имом-хатибларининг иш тажрибаси оширилди
20.02.2026   702   1 min.