Yoshlar masalalari bo‘yicha respublika idoralararo kengashining 2018 yil 22 yanvardagi 1-sonli majlis bayoni ijrosi yuzasidan joriy yilning may oyi davomida “Hadisi sharif bilimdoni” tanlovi o‘tkaziladi.
Tanlovda O‘zbekiston musulmonlari idorasi tasarrufidagi diniy ta’lim muassasalari talabalari, yosh imom-xatiblar hamda hadis ilmiga qiziqishi bo‘lgan 14 yoshdan 30 yoshgacha bo‘lgan fuqarolar ishtirok etishlari mumkin.
Tanlovda ishtirok etish istagida bo‘lgan fuqarolar 2018 yilning
20-25 aprel kunlari mobaynida O‘zbekiston musulmonlari idorasining Qoraqalpog‘iston Respublikasi qoziyoti, Toshkent shahri va viloyatlar vakilliklarida ro‘yxatga olinadi.
Tanlovning birinchi bosqichi 2018 yilning 1-5 may kunlari davomida viloyatlar kesimida o‘tkaziladi.
Tanlovda ishtirok etish shartlari.
Tanlovda diniy ta’lim muassasalari talabalari, yosh imom-xatiblar hamda hadis ilmiga qiziqishi bo‘lgan kamida 40 ta hadisni (arabcha matni bilan) yoddan bilgan 14 yoshdan 30 yoshgacha bo‘lgan fuqarolar ishtirok etishlari mumkin.
Tanlov uchta shartdan iborat bo‘ladi:
- Imom Buxoriy va Imom Termiziyning hayoti va ilmiy faoliyatini yoritib berish;
- berilgan hadisni sharhlab berish (hadisni tarjima qilish va undan olinadigan foydalarini bayon qilish);
- hadisni arab tilidagi matnini roviylari bilan yoddan aytib (berilgan boblar bo‘yicha bittadan hadis aytish) berish.
Tanlovning Respublika bosqichini o‘tkazish vaqti qo‘shimcha e’lon qilinadi.